Drewniana konstrukcja dachu – coś więcej niż dach dwuspadowy

Jeśli chodzi o drewniane konstrukcje dachów to ten prosty dwuspadowy jest też i tym znanym od lat, bo jeśli chodzi o konstrukcję, to bardzo łatwo takowy wykonać. Bierze się wymiar z projektu, a na podstawie tego wymiaru, czy też wymiarów tworzy się szablon dla krokwi. Potem rzecz jasna tworzy się konstrukcję za pomocą rusztowań i to czasami w ciągu kilku godzin, a po następnych kilku dniach deskowanie jest już gotowe. Natomiast ewentualne nierówności jeśli chodzi o krokwie wyrównane. Dlatego też przed początkiem kolejnego tygodnia dachówka i elementy blacharskie mogą już się na takim dachu, a fachowcy uwielbiają konstrukcje tego rodzaju, głównie ze względu na to, że stawia się je bez zbyt wielu kombinacji.

Dość złożona drewniana konstrukcja dachu

Taka bardziej złożona drewniana konstrukcja dachu to więcej precyzyjnego cięcia za pomocą spalinowej pilarki łańcuchowej lub ręcznej pilarki tarczowej. Wiele znaczy też i to, że stawianie dachu z wieloma nietypowymi elementami, takimi jak nietypowe wykusze to raczej nie praca dla kogoś bez doświadczenia w czytaniu planów konstrukcyjnych związanych z dachem. Jednym słowem w tym przypadku nie tworzy się jednego szablonu krokwi, bo jeśli dach ma osiem spadów lub więcej, to część krokwi jest znacznie krótsza i na dokładkę łączą się one z belkami biegnącymi po skosie, po to by poddasze mogło być opcją użytkową.

Jeśli natomiast krokwie biegną w tej konstrukcji nietypowo ograniczając przestrzeń, to ma to niestety wpływ na użytkowe walory poddasza. Dlatego nie każdy specjalista robiący dachy podejmuje się tych nietypowych wyzwań. Nie chodzi tu jedynie o sam koszt i czas, ale też i o to że jedna belka konstrukcyjna z tych nietypowych może ulec rozszczepieniu podczas próby zamontowania i właśnie wtedy trzeba zamówić drugą taką, a potem ją odpowiednio przyciąć, a jeszcze potem zamontować w konstrukcji. Te prace to rzecz jasna opóźnienie i dodatkowy koszt. Więcej znajdziesz na: https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/.

Czy skomplikowane konstrukcje dachu nadal są modnymi?

Te nietypowe drewniane konstrukcje dachu z różnego rodzaju wykuszami jeszcze jakiś czas temu przyciągały uwagę i zachwycały, ale obecnie dwuspadowe dachy zaliczane do tych większych i wyjątkowo długich, oraz dwa trójkątne okna w szczytach to też synonim nowoczesności i nie chodzi tu jedynie o to, że takie gigantyczne okna to cała masa naturalnego światła wewnątrz. Taki dach pokryty taką płaską ceramiczną dachówką w kolorze szarym i połączony z białą lub kremową elewacją budynku to sama elegancja.

Problem tkwi jedynie w tym, że taki dach trzeba bardzo dobrze wykonać, bo jeśli szczyt jest ceglany, to każdą z cegieł można przyciąć wedle uznania, a jeśli są to dwa spore trójkątne okna, to jedna krzywa belka konstrukcji dachu może skutecznie utrudnić poprawne zamontowanie takiego okna, które nie musi być tym wykonanym na zamówienie konkretnego klienta. Montaż takiego okna ułatwia to, że drewniana belkę można nieco przyciąć za pomocą dłuta, ale jeśli popełniono znacznie większy błąd podczas budowy dachu, to koszt takiego wybitnie nowoczesnego domu może okazać się jeszcze wyższym.

Leave a Comment